A teljesítménydiagnosztika alapjai

teljesítménydiagnosztika_pic2
2023.04.21. Wayne Fisher 0 Comments

Már az ókori olimpiák idején is sokat számított, hogy teljesítenek a sportolók.

A sport nagyon fontos az ember életében, hiszen frissen és fitten tart minket. Sok különböző féle testmozgás léteik, mely közül kiválaszthatjuk a számukra megfelelő sportot és akkor, ha esetleg még többre vágynánk, akkor teljesítménydiagnosztika segítségével megtudhatjuk azt is, hogyan teljesítünk, hogy még ennél is jobbak lehessünk az adott sportban vagy pedig egészségügyileg.
A teljesítménydiagnosztika azért is fontos, mert manapság már nagyon sok információ kimutatható és számszerűsíthető diagnosztikai laborok segítségével és a legtöbb laboratóriumi módszerrel már olyan élettani jelenségek vizsgálhatók, melyek befolyásoló hatással vannak az adott sportoló teljesítményére, regenerációjára és az általános állapotára is. Abban az esetben, hogyha egy sportolót vizsgálatnak meg, a megfelelő tudományos háttér felhasználása elengedhetetlen a minél jobb teljesítmény elérése érdekében, akár versenysportot akár szabadidős sportot űző személyről legyen is szó.

teljesítménydiagnosztika_pic3

A teljesítménydiagnosztika szükségessége

A sport normál esetben az egészséges élet része. De akkor, ha az ember belekezd a sportolásba, akkor fontos tudni, hogy minden edzés terheléssel bír az emberi szervezetre, így minden edzés kialakításánál figyelembe kell venni az edzéseket végző egyén aktuális egészségügyi és teherbírói állapotát. Egy edzés tervének a kialakításához tudnunk kell, hogy milyen erőben van, hány kiló, mennyit bír a szíve, hány órát tud a személy sportolni és így tovább. Ugyan akkor, nagyon fontos a konzultáció egy személyi edző segítségével is, hiszen a megfelelő szakember közbenjárásával olyan eredményeket érhetünk el, amilyenekre vágyunk. 

Azonban sokak szerint nem fontos egy ilyen konzultáció, sőt egyesek szerint még felesleges is lehet, de de épp annyira nagy közbenjárása lehet egy edzésben, mint az, hogy mit és hogyan fogyasztunk el az edzések előtt, illetve az elvégzett edzésmunka eredményességét illetően visszajelzés kapható a szakember (edző), illetve a sportoló számára, ha a sportoló részt vesz egy teljesítménydiagnosztikai vizsgálaton. 

Így az személyi edző még többet fog tudni segíteni az egyén fejlődésében. Ez amiatt is fontos, mert bizony minden fizikai terhelés ( avagy a jelenlegi esetben mondhatjuk úgy is, hogy maga az edzés) hatására az egyes szervrendszerek működésében változások jönnek létre.  Ezek az elváltozások a terhelés formájától, nagyságától és gyakoriságától függ.  Rendszeres végzett edzésmunka hatására a szervezet, élettani funkciók a terheléshez alkalmazkodni kezdenek, fejlődnek. A szervezet azokat az izomzatokat és élettani funkciókat fejleszti, amelyek igénybe vannak véve, tehát az edzésmunkának megfelelően adaptálódik a szervezet

Abban az esetben, hogyha az ember nem csak formába szeretne jönni, hanem versenyekre készülni, akkor mindig a legjobb formáját kell hoznia a versenyekhez. Versenyekre készülni, még akkor is, ha az nem az Olimpia, kemény munka. Szervezettséget, odafigyelést, tudatos tervezést és szisztematikusan végrehajtott edzésmunkát igényel. Ehhez pedig kell egy edző segítsége, akinek érdemes végig futnia a pártfogoltja teljesítménydiagnosztikáját ahhoz, hogy segíthessen a maximum nyújtásában.

A teljesítménydiagnosztika alapja a teljesítmény befolyásolása

Ha azt vizsgáljuk, hogy mi tudja befolyásolni a teljesítményünket, akkor érdemes több mindent is megvizsgálnunk, például erősen befolyásoló tényezők a Motorikus tényezők (kondícionális és koordinációs képességek), a fiziológiai összetevők (különböző funkciók szintje, összefüggései), emellett pedig a pszichés változások (személyiségjellemzők, társas kapcsolatok) és az alkati összetevők (hosszúság, szélesség, körméretek, testzsír, fajsúly) is.

Ha terheléses teljesítménydiagnosztika vizsgálat szempontjából vizsgálódunk, akkor pedig azt kell tudnunk, hogy fizikai terhelés, vagyis az edzés hatására az egyes szervrendszerek működésében változások jönnek létre. Ezek az akut elváltozások a terhelés formájától, nagyságától és gyakoriságától fognak függeni. Rendszeres végzett edzésmunka hatására a szervezet, élettani funkciók a terheléshez alkalmazkodni kezdenek, fejlődnek. A szervezet azokat az izomzatokat és élettani funkciókat fejleszti, amelyek igénybe vannak véve, tehát az edzésmunkának megfelelően adaptálódik a szervezet. Az alkalmazkodás folyamata több helyen is képes megjelenni, például a neuromuszkuláris rendszerben; a motoros gyakorlatok végrehajtásában; a kardiorespiratorikus funkciókban és még az izomanyagcserében is.

teljesítménydiagnosztika_pic1

A teljesítménydiagnosztika a sportolók számára

A teljesítménydiagnosztika fontossága a sportolók számára és a fizikai terhelés okozta változások miatt határozottan elengedhetetlen, így ajánlott egy sportorvos és egy szakember véleményét kikérni. Ha esetleg nem tudjuk, milyen sportot kívánunk elkezdeni, akkor leleteink alapján elgondolkodhatunk azon is, hogy inkább egy küzdősport vagy talán egy teljesen másfajta időtöltés lenne alkalmasabb a számunkra. Mindemellett első sorban az egészség számít, főleg az egészséges étkezés, csaló napok nélküli sportolás, a rendszeresség betartása, emellett pedig a jó életritmus kialakítása. Megfelelő szakemberek segítségével ez is teljesen szabályozhatóvá válik, illetve egy idő után pedig már folyamatossá és rendszerszerűvé tud alakulni.