Első trimeszter vizsgálatok kismamáknak és amit tudni érdemes

vizsgalatok-elso-trimeszter_pic1
2024.01.23. Wayne Fisher 0 Comments

A terhesség kezdete és az első trimeszter vizsgálatok

Amennyiben egy nő gyermeket szeretne, megéli a terhesség minden gyönyörét és annak különféle velejáróit. Ha gyermeket szeretnénk, a terhesség egy rendkívül csodás dolog, hiszen egy élet nevelkedik és növekedik a leendő édesanyában, ami kötődik fog a születés pillanatától kezdve az édesanyjához. 
 Emiatt meglehetősen fontos a kismama és a fejlődő magzat egészsége is. A terhesgondozás kötelező vizsgálatok sokaságával jár, melyek elvégzésével figyelemmel lehet követni a fejlődő magzatot, hogy egy egészséges élet fejlődhessen ki belőle. A kismamák  tekintetében az első trimeszter vizsgálatok alatt nagyon fontosak, hiszen ilyenkor kezdődik csak el minden igazán a magzat fejlődésében.

Amennyiben a menstruáció elmaradt, érdemes egy terhességi tesztet szereznünk,  és ha  terhességi teszt pozitív jelzést ad ki, ultrahang vizsgálattal állapítható meg a terhesség pontos időszaka a kismama számára. Az orvos által kiadott ultrahang lelet egyben egy  hivatalos igazolás is tulajdonképpen,  amellyel a lakóhely szerint területileg illetékes védőnőnél kell jelentkeznie a várandós nőnek a terhes állományba vételre.
Ha ez megtörténik, akkor az illetékes védőnő kiállítja a kismama számára a terhességi  kiskönyvet és megtörténik az első teljes laborvizsgálat is. Ez háziorvossal konzultálva történik- vércsoport, ellenanyag, vérkép, vizelet, nagyrutin, INR, VDRL vizsgálatok kerülnek elvégzésre.
A terhesség kilenc hónapját szokás három harmadra, vagy éppenséggel úgynevezett trimeszterre bontani. EBből az első harmad az 1-12. hét eseményeit foglalja magába. Ebben az időszakban a legelső „vizsgálatnak” az otthon elvégzett terhességi gyorsteszt minősül: a vérzés várt napjának késése esetén a teszt a reggeli első vizeletből végezhető el. Alapja, hogy a méhbe beágyazódott embrió kezdetleges méhlepénye termel egy bizonyos HCG-nek nevezett hormont, melynek emelkedett mennyiségben való jelenléte a terhességi gyorsteszt segítségével kimutatható.

vizsgalatok-elso-trimeszter_pic2

Miért szükségesek az első trimeszter vizsgálatok alatt?

A terhesgondozásnak az a célja, hogy a várandós nő egészségi állapotát és a fejlődő magzatot ellenőrizzék és az egészségromlást megelőzzék. Feladata mindemellett az, hogy az élettani (vagy egészséges), a fokozott kockázattal járó (vagy veszélyeztetett) és a szövődményes (vagy kóros) terhességeket az egész terhesség alatt, rendeletekben és szakmai protokollokban leírt eljárások segítségével, folyamatosan elkülönítse és megfigyelés alatt tartsa. Az elkülönített terhességek észlelése és ellátása ugyanis megkülönböztetett módon történik. A terhesgondozás további feladata az első trimeszter alatt és persze a későbbiekben is,  hogy tanácsokat adjon a várandósnak, és felkészítse őt a szülésre. A terhesgondozás kötelező vizsgálatok sorával is jár.

Első trimeszter vizsgálatok: hogyan készülj rá?

Legyünk körültekintőek és egészségesek a születendő gyermekünk jövőjéért!
Amennyiben bizonyossá válik a terhesség, akkor a terhesgondozás tekintetében a kismama számára az első trimeszter vizsgálatok kiemelkedően fontosak és semmiképpen sem elkerülendők ahhoz, hogy egészséges és pontosan megfigyelt terhességet élhessen meg a leendő anyuka. Amennyiben szeretnénk gyereket vállalni, konzultáljunk szakorvossal, aki hasznos tanácsokkal látnak el  minket, hogy könnyedén megélhessük az első trimesztert és a későbbiekben magabiztosan álljunk a terhesség elé. 

vizsgalatok-elso-trimeszter_pic3

A terhesség kimutatása az első trimeszter vizsgálatok fontos része

Általában az első tényleges vizsgálatra általában 5-7 hetesen kerül sor. Ilyenkor az első nőgyógyászati vizsgálatot végzik és a végső bizonyosságot adó hüvelyi ultrahangvizsgálat történik. Amennyiben az ultrahang vizsgálatot nem a szülész-nőgyógyász szakorvos végzi, a lelettel még őt is újra fel kell keresni a teljes bizonyosság miatt. A konzultáció végén a kismama megkapja a következő a nőgyógyászati megbeszélés időpontját is. Igazolt terhesség esetén a következő lépés a védőnővel történő kapcsolatfelvétel. Az első találkozás alkalmával a leendő anyuka megkapja az úgynevezett terhesgondozási kiskönyvet, mely tartalmazza a várandóssága alatt rá váró vizsgálatok eredményeinek szóló részleteket, valamint ide írja a rendszeresen megmért paramétereket (például a testsúly, haskörfogat, vérnyomás stb.) a védőnő, és sok esetben a nőgyógyász is. Ez az a dokumentum, amelyet innentől kezdve érdemes a várandósnak mindig magánál tartania.

Az első trimeszterben alapvetően szükséges még egy laboratóriumi vizsgálat (vér- és vizelet-mintavétel), melyből a vérkép, a vércsoport, vérkémiai adatokat, és bizonyos fertőzésekkel szembeni védettség, illetve az akut fertőzés fennállásának megvizsgálása történik. Körülbelül a 11-13. héten történik az első, genetikai jellegű szűrő ultrahangvizsgálat. Ez kötelező és egyben ingyenes is. Az első trimeszter vége felé, de akár a második trimeszter elején is lehetséges, de mindenképpen el kell még végeztetni egy belgyógyászati vizsgálatot akkor is, ha a kismamának korábban semmiféle ilyen jellegű megbetegedése nem volt. Ennek során a rutin fizikális vizsgálat mellett a kórelőzmény felvétele, valamint EKG-vizsgálat, vérnyomásmérés történik. 
A várandósság második harmadában havonta egy alkalommal történik a védőnővel való találkozás, megbeszélés. Ennek során vérnyomás, pulzusszám, haskörfogat, testsúly, valamint a vizelet általános vizsgálata történik.  A 18-20. héten történik a magzat második szűrő jellegű ultrahangvizsgálata.